• Yeni
Aqua Metrology Systems
Aqua Metrology Systems

THM Analizörü

THM100

THM ve THM Oluşum Potansiyeli Analizörü

  • Fırsat

 

 

Sularda bulunan virüsler, bakteriler ve parazitler başlıca kirleticiler olarak kabul edilmekte ve sıklıkla klor ile dezenfeksiyon yöntemiyle uzaklaştırılmaktadır. Dezenfeksiyon işleminde klor kullanılması sonucu bazı dezenfeksiyon yan ürünleri oluşmaktadır. Bunlardan bir tanesi de klorun yüzeysel su kaynaklarında doğal olarak bulunan organik maddelerle reaksiyona girmesi sonucu oluşturduğu, kanserojen etkiye sahip trihalometan (THM) bileşikleridir. Arıtma tesislerinin THM iyileştirme teknolojileri genellikle arıtma tesislerindeki THM seviyelerine veya dağıtım hattının kritik noktalarındaki THM ölçümlerine dayanarak yönetilmektedir. Ancak THM seviyelerindeki sık ve önemli değişimleri sadece laboratuvar analizleriyle saptayabilmek zordur. THM seviyeleri arıtma tesislerinin çıkışında düşük olsa bile, özellikle THM oluşum potansiyelinin yüksek olmasıyla birlikte dağıtım hatlarında genellikle önemli ölçüde artış gösterebilmektedir. THM ile birlikte THM oluşum potansiyelinin de ölçülmesi dağıtım hatlarında oluşabilecek THM seviyeleri hakkında ön bilgi verecektir. Ancak THM oluşum potansiyeli analizinin standart analitik metotlarla 7 gün sürmesi, etkili ve verimli THM iyileştirme çalışmalarının uygulanmasını zorlaştırmaktadır.

 

THM-100 online THM analizörü ile elde edebileceğiniz THM verileri ile arıtma tesisi işletme proseslerinizi optimize ederek en uygun maliyetli arıtma işlemlerini tasarlayabilir ve Toplam THM seviyelerini düşürebilirsiniz. THM-100 ile gerçek zamanlı THM seviyelerini tekli veya çoklu örnekleme noktalarında izlemeniz mümkündür. Ayrıca online analiz işlemi sürerken “Grab Sample” özelliği ile farklı noktalarından alınmış numunelerin analizini de yaptırabilirsiniz. THM-100 kendi kendini kalibre edebilen tamamen otomatik bir analizördür. Ölçüm sonuçlarınızı 4-20mA ile SCADA sisteminizden izleyebilir veya USB bellek ile cihaz üzerinden doğrudan alabilirsiniz.

 

Teknik Özellikler

Ölçüm Aralığı

5-200 µg/L Toplam THM

Doğruluk

Toplam THM:

Kloroform:

Bromoform:

 

±10%

±10%

±20%

Tekrarlanabilirlik

Toplam THM:

Kloroform:

Bromoform:

 

±5%

50 µg/L’de ±5%

50 µg/L’de ±10%

Numune Miktarı

250 mL

Ortalama Analiz Süresi

90-110 dakika; standart olarak 4 saatte bir analiz yapmaktadır. Süre kısaltılarak analiz miktarı artırılabilmektedir.

 

THM-100 analizörü opsiyonel olarak satın alınabilecek servis paketiyle THM-100-FP analizörüne dönüştürülerek hızlandırılmış THM oluşum potansiyeli analizini de gerçekleştirebilmektedir. Dağıtım hattındaki THM ve arıtma tesislerindeki THM-FP ölçümleriyle birlikte dağıtım hatlarının gelecekteki THM seviyelerinin gerçek zamanlı tahminlerini sağlayan modeller de geliştirilebilmektedir. THM-100-FP analizörü ile THM oluşum potansiyelinin analizi, THM analizinden sadece 60 dakika uzun sürmektedir ve günde 6 adet (Toplam THM ve THM Oluşum Potansiyeli) online analiz gerçekleştirmek mümkündür. Bu sistemlere opsiyonel olarak dağıtım ağındaki THM seviyesi hesaplanması da dahil edilebilmektedir. THM, THM oluşum potansiyeli ve dağıtım ağındaki THM seviyesi hesaplamaları için ayrı ayrı SCADA çıkışları mevcuttur.

 

Ölçüm Noktaları:

 

Bu ürünü denediniz mi? Yorum ekleyin

Güvenlik Kodu

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

    © 2020 Enotek Mühendislik ve Danışmanlık Hizm. San. Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

    Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.